Žodynas

Ką reiškia akcijos, jų kaina, dividendai ir panašūs girdėti žodžiai.

4

4 procentų taisyklė

4 procentų principas (dabar dažniau kalbama apie 3.5% taisyklę) investavime yra taisyklė, kuri dažniausiai taikoma planuojant išėjimą į pensiją ir nustatant, kiek pinigų galima saugiai ištraukti iš savo investicijų portfelio kasmet, kad jis išsektų per visą pensijos laikotarpį. Ši taisyklė buvo sukurta remiantis tyrimais, kurie parodė, kad jeigu kasmet ištrauksite tik 4 procentus iš pradinio investicijų portfelio dydžio ir kasmet šiek tiek koreguosite šią sumą pagal infliaciją, jūsų investicijų portfelis turėtų išlikti nepriklausomas nuo rinkos svyravimų maždaug 30 metų.

Principas remiasi ilgalaikių akcijų ir obligacijų grąžos duomenimis ir yra naudojamas kaip orientyras, padedantis suplanuoti, kiek pinigų reikėtų sukaupti prieš išeinant į pensiją, ir kaip juos saugiai išleisti pensijos metu. Tačiau svarbu atsiminti, kad 4 procentų taisyklė nėra universali ir gali neatspindėti kintančių ekonominių sąlygų, asmeninių finansinių tikslų ar investavimo laikotarpio. Todėl kai kurie finansų planuotojai siūlo būti lankstesniems ir prisitaikyti prie esamos rinkos situacijos, pvz., sumažinant ištraukiamą procentą ekonomiškai sunkiais laikais arba didinant jį, kai rinkos sąlygos yra palankios.

F

Freedom 24

Freedom 24 yra prekybos platforma, teikianti galimybę investuoti į tarptautines akcijų rinkas ir dalyvauti IPO. Tai ES reguliuojama įmonė, siūlanti platų finansinių priemonių asortimentą.

Freedom 24 taip pat pastebėtas už kiek agresyvias rinkodaros taktikas, įskaitant įvairių "influencerių" naudojimą klientų pritraukimui. Nors "influencerių" naudojimas nėra neįprastas rinkodaros įrankis, kartais tai gali sukelti reputacijos riziką ar kelti klausimų dėl paslaugos kokybės ir patikimumo. Todėl svarbu kruopščiai atlikti išankstinį tyrimą ir vertinti visus potencialius rizikos veiksnius prieš investuojant per šią ar bet kurią kitą platformą.

P

III pakopa

III pakopa, dar vadinama papildoma arba savanoriška pensijų kaupimo sistema, yra vienas iš pensijų kaupimo sluoksnių, skirtas asmenims, norintiems savarankiškai didinti būsimas pensijas papildomai investuojant savo lėšas. Skirtingai nuo pirmosios (valstybinės) ir antrosios (privalomosios profesinės) pensijų kaupimo pakopų, trečioji pakopa suteikia galimybę asmenims lanksčiai kaupti pensijai, pasirinkti investavimo strategiją ir sumažinti mokesčių naštą.

Dalyvavimas III pakopoje yra visiškai savanoriškas ir leidžia asmenims pasirinkti, kiek ir kaip dažnai jie nori investuoti. Investicijos į trečiosios pakopos pensijų fondus yra diversifikuojamos tarp įvairių finansinių priemonių, tokių kaip akcijos, obligacijos, nekilnojamojo turto fondai ir kt., siekiant optimalaus grąžos ir rizikos santykio. Taip pat svarbu paminėti, kad kai kurios šalys siūlo mokesčių lengvatas tiems, kurie investuoja į III pakopą, skatindamos gyventojus aktyviau rūpintis savo finansine ateitimi.

Renkantis trečiosios pakopos pensijų fondą, svarbu atkreipti dėmesį į fondų valdymo mokesčius, investavimo strategiją ir praeities grąžą, tačiau reikia nepamiršti, kad praeities rezultatai nėra patikimas būsimos grąžos rodiklis. Asmenims, norintiems maksimaliai išnaudoti šios pakopos teikiamas galimybes, rekomenduojama konsultuotis su finansų specialistais, kurie padėtų sudaryti asmeniniams tikslams ir rizikos tolerancijai pritaikytą investavimo planą.

S

Saxo Bankas

Saxo Bank – tai danų investicinis bankas, įkurtas 1992 metais, specializuojantis internetinėje prekyboje ir investicijose. Jis suteikia klientams galimybę prekiauti įvairiomis finansinėmis priemonėmis, įskaitant akcijas, obligacijas, valiutas, prekes, ir ETF, per savo pažangias prekybos platformas.

Bankas yra unikalus dėl savo plataus finansinių priemonių asortimento, leidžiančio investuotojams diversifikuoti savo investicijų portfelius per vieną platformą. Tai padeda klientams lengviau valdyti savo finansus ir prisitaikyti prie besikeičiančių rinkos sąlygų.

Be to, Saxo Bank išsiskiria savo investicijomis į aukštos kokybės technologijas, kurios užtikrina intuityvias prekybos sąsajas ir išplėstines analizės priemones. Tai suteikia klientams reikiamus įrankius efektyviam ir informuotam investavimui, padedant jiems priimti geriausius finansinius sprendimus.

T

Tarpusavo skolinimo platformos

Tarpusavio skolinimo platformos (P2P)– tai internetinės sistemos, kurios leidžia žmonėms ar verslams skolinti pinigus vieni kitiems be bankų ar kitų finansinių institucijų tarpininkavimo. Mano nuomone, tai inovatyvus ir naudingas finansų sektoriaus papildymas, kuris suteikia daugiau galimybių tiek skolininkams, tiek investuotojams. Skolininkams dažnai pavyksta gauti mažesnes palūkanų normas, o investuotojams – aukštesnę grąžą nei tradiciniuose indėliuose. Tačiau svarbu pabrėžti ir riziką: investicijos į P2P paskolas gali būti mažiau saugios nei į tradicinius finansinius instrumentus, nes nėra garantuojamas grąžinimas, jei skolininkas negrąžina skolos. Todėl reikėtų atidžiai vertinti skolinimo platformų siūlomas galimybes ir neinvestuoti daugiau, nei galima sau leisti prarasti.

V

Įmonės vertė

Akcijų įmonės vertė – tai bendra suma, kurią investuotojai yra pasirengę mokėti už visus įmonės išleistus akcijų paketus. Ši vertė atspindi rinkos dalyvių bendrą požiūrį į įmonės finansinę būklę, perspektyvas ir potencialą generuoti pelną ateityje. Akcijų įmonės vertę galima matuoti dviem būdais: rinkos kapitalizacija, kuri apskaičiuojama padauginant esamą akcijų kainą iš bendro išleistų akcijų skaičiaus, ir įmonės vertinimą, kuris atliekamas analizuojant įmonės finansinius rodiklius, rinkos pozicijas ir ateities augimo perspektyvas.

Įmonės vertės nustatymui taikomi įvairūs metodai, priklausomai nuo analizės tikslų ir turimų duomenų. Vienas populiariausių metodų – diskontuotų pinigų srautų (DCF) analizė, kurios metu skaičiuojama, kokia dabartinė visų būsimų įmonės generuojamų pinigų srautų suma, diskontuojant juos atgal į dabartinę vertę naudojant tam tikrą diskonto normą. Kitas metodas – palyginamoji analizė, kai įmonės finansiniai rodikliai, tokie kaip P/E santykis (kainos ir pelno santykis), lyginami su panašių įmonių rodikliais.

Be finansinių skaičiavimų, įmonės vertės nustatymui svarbu atsižvelgti ir į neapčiuopiamus veiksnius, pavyzdžiui, prekės ženklo vertę, klientų bazę ar technologinį pranašumą. Taip pat reikėtų įvertinti ir rinkos aplinką, konkurentų veiklą bei makroekonominius veiksnius. Visi šie aspektai gali turėti įtakos įmonės vertei ir svarbūs norint atlikti kuo tikslų ir išsamų įmonės vertės įvertinimą.

a

a

a

Akcijų birža

Institucija, kurioje susitinka akcijų pardavėjai su pirkėjais ir vykdo pardavimo-pirkimo sandorius.

O jei paprasčiau, tai akcijų birža yra finansų pasaulio „Akropolis“ – daug pardavėjų, daug pirkėjų ir gali rasti visko, ko norisi.

Akcijų birža užtikrina, kad prekyba vyktų sklandžiai ir pagal nustatytą tvarką. Reikia pabrėžti, kad akcijos biržose yra perkamos ne tiesiogiai iš bendrovės, o iš akcininko, kuris nusprendė jas parduoti. Parduodant akcijas jas nuperka taip pat ne įmonė, kuriai priklauso akcijos, o kitas žmogus,  norintis jų įsigyti.

a

Akcininkas

Žmogus, įmonė ar net valstybė (žodžiu, fizinis ar juridinis asmuo) turintis akcijų yra vadinamas akcininku.

Kodėl žmonės tampa akcininkais?
a) dėl galimo uždarbio pardavus akcijas brangiau nei jos buvo pirktos;
b) dėl gaunamų dividendų iš įmonės uždirbto pelno.

a

Akcijos kaina

Jei akcijų kaina per dieną kinta,tokios akcijos yra likvidžios, t.y. jomis prekiaujama aktyviai ir jos yra paklausios. Po biržos darbo valandų akcijų kaina iki kitos darbo dienos tampa nekintanti - matoma paskutinė buvusi kaina prieš uždarant pardavimą.

Nuo ko priklauso kaina? Nuo įmonės pelno, pajamų, augimo, rinkos, palūkanų normų ir t.t. Bet labiausiai "priklauso" nuo to kiek viena pusė sutinka už ją mokėti, o kita už kiek ją parduoti. Kartais akcijos kaina gali būti visai neadekvati t.y. įmonė neturi pelno (arba jis nedidelis) ir jos ateities planai yra migloti / be perspektyvos, tačiau staiga vieną dieną ta kompanija "šauna" į viršų su akcijos kaina. Tai gali tiesiog nutikti, nes susidarė grupė akcininkų, kurie neparduoda akcijų už "adekvačią" kainą ir visi tarsi būtų susitarę nusprendė laikyti akcijas ir nepardavinėti (ir tik vienas kitas išsprūsta parduoti su jau pakelta kaina.

a

Akcija

Įsigijus akcijų tampama įmonės bendraturčiu, kuris turi teisę į tam tikrą pelno dalį.

Akcijas leidžia pati bendrovė arba tik įregistravus akcinę bendrovę, arba įmonei nusprendus padidinti savo turimą kapitalą. Kodėl įmonėms tai naudinga? Nes akcijos = pinigai, o tai padeda įmonei augti ir plėstis.

Įsivaizduokime,kad nusipirkai, pasodinai ir prižiūri obelį. Tam tikra prasme esi jos akcininkas ir turi teisę raškyti obuolius tais metais, kai obuoliai dera. Jei metai ne obuolių - negauni nieko.

Akcijų kainos biržoje kitimą lemia paklausos ir pasiūlos santykis t.y. kiek bus pardavėjų ir pirkėjų už atitinkamą kainą ir kaip jiems pavyks susitarti.

Egzistuoja dvi akcijų rūšys: privilegijuotosios ir paprastosios.

b

b

b

Bitcoin

Pirmoji kriptovaliuta, atsiradusi 2009 metais. Ši valiuta yra tarptautinė, nepriklauso nuo bankų ar kitų organizacijų, yra kriptografiškai saugi ir anonimiška.

Iki šios dienos nežinoma žmogaus, sukūrusio Bitcoin, tapatybė, žinomas tik jo slapyvardis (Satoshi Nakamoto).

Bitcoin yra kaip skaitmeninis auksas. Tai būdas saugoti vertę skaitmeniniu būdu, nepavaldus vyriausybių ar centrinių bankų užgaidoms.

Bitkoinai sukuriami per procesą, vadinamą „kasyba“, kai kalnakasiai naudoja kompiuterio galią sudėtingoms matematinėms problemoms spręsti, o už pastangas yra apdovanojami bitkoinais. Tai suteikia galimybę kurti naujus bitkoinus ir taip pat padeda apsaugoti tinklą nuo atakų.

Bitkoinai gali būti naudojami prekėms ir paslaugoms pirkti internetu arba gali būti saugomi skaitmeninėje „piniginėje“. Juos taip pat galima iškeisti į tradicines valiutas, tokias kaip JAV doleriai.

Sandoriai tikrinami tinklo mazgų kriptografijos būdu ir įrašomi į viešą išsklaidytą knygą, vadinamą blokų grandine. Bitcoin yra unikalus tuo, kad jų yra baigtinis skaičius: 21 mln.

Bitkoinai sukuriami kaip atlygis už procesą, žinomą kaip kasyba. Juos galima iškeisti į kitas valiutas, produktus ir paslaugas. 2015 m. vasario mėn. daugiau nei 100 000 prekybininkų ir pardavėjų priėmė bitkoinus kaip mokėjimą.

d

d

d

Dividendai

Dividendai yra pelno dalis, padalinta akcininkams priklausomai nuo jų turimų akcijų rūšies ir kiekio.

Privilegijuotų akcijų savininkai gauna iš anksto bendrovės įstatuose numatytus dividendus, o paprastųjų – tam tikrą dalį nuo likusio pelno.

Įprasta praktika yrai šmokėti dividendus pinigais, tačiau nutinka ir taip, kad jie yra išmokami akcijomis ar kitu turtu, priklausančių bendrovei.

e

e

e

ETF

Dažnai išgirstame sutrumpinimą ETF, tačiau ne visi iki galo žino, kas tai yra. Trumpai tariant tai yra Exchange Traded Fund (Biržoje prekiaujami investiciniai fondai). Susipažinti tikrai verta, juolab, kad tai vienas populiariausių investavimo būdų, kuris padeda pasiekti finansinius tikslus išskaidant finansinę riziką. Apie tai galima išsamiai pasiskaityti čia.

f

f

f

Finansinis likvidumas

Įmonės rodiklis, rodantis jos galimybes įvykdyti trumpalaikius įsipareigojimus (ne ilgesnius nei vienerių metų trukmės).

g

g

g

GPM

GPM yra sutrumpinimas žodžių Gyventojų Pajamų Mokestis. Šį pajamų mokestį moka nuolatiniai Lietuvos gyventojai ir taipogi nenuolatiniai, kurių pajamų šaltinis yra Lietuvoje. GPM dydis svyruoja nuo 5 iki 32% priklausomai nuo kokių pajamų vyksta apskaičiavimas.

i

i

i

Indeksiniai fondai

Indeksiniai fondai yra geras pasirinkimas tiems, kurie nori investuoti, bet nėra tikri, kad būtų pasiryžę užstatyti plautį jei būtų investuota nesėkmingai. Kodėl?

Šie fondai paskirsto riziką, nes investuojama ne į vieną konkrečią akciją, o į visą jų portfelį. Tai reiškia, kad jei vienos akcijos vertė krenta, kitos (greičiausiai) lieka stabilios.

Indeksinis fondas nėra valdomas žmonių, jo išlaikymo kaštai minimalūs, todėl investuotojai moka mažesnius mokesčius.

k

k

k

Kriptovaliuta

Skaitmeninė, tik virtualioje erdvėje egzistuojanti, valiuta, garantuojanti anonimiškumą, nes transakcijos metu nesinaudojama jokiais tarpininkaiss (pvz. bankais).
Atsirado 2009 metais.

Šiuo metu pasaulyje yra per 8 tūkstančius skirtingų kriptovaliutų. Populiariausiomis kriptovaliutomis išlieka Bitcoin ir Ethereum.

Ši valiuta sukuriama vykstant procesui, kuris vadinamas ,,kasimu" (angl. mining) - jis vyksta pasitelkus itin galingus kompiuterius ir specialias programas. ,,Kasimo" metu atliekami matematiniai skaičiavimai, kurių metu sukuriami nauji kriptivaliutų vienetai.

k

Kapitalas

Tai yra įmonės arba žmogaus sukauptas turtas.

Jį sudaro fizinis (NT, automobilis ir t.t.) ir finansinis turtas (pinigai, akcijos ir pan.)

l

l

l

Likvidumas

Galimybė greitai iškeisti turimą turtą į pinigus.

n

n

n

NFT

Vienetinis žetonas (angl. Non-fungible token) yra duomenų vienetas, saugomas skaitmeninėje erdvėje, vadinamoje blockchain. Atsirado 2015 metais. Yra skirtas pirkti ir parduoti skaitmeninį meną (pvz., paveikslus, memes, įrašus socialinėje medijoje, muzikos kūrinius ir t.t.). NFT galima pirkti, parduoti ar mainyti. Pirkimas dažniausiai vyksta kriptovaliuta Ethereum. Įsigijus NFT pirkėjas gauna sertifikatą, kuris suteikia visas teises į kūrinio licencijavimą, platinimą ir/ar pardavimą.

p

p

p

Pelnas

Pajamos, gautos atskaičius patirtas išlaidas.

Pavyzdys: įmonė UAB ,,Svirplių miltai" per 2020 metus gavo 100 000 eurų pajamų, tačiau mokėjo atlyginimus darbuotojams, nuomojosi patalpas, mokėjo mokesčius, pirko įrangą ir t.t. Tai atsiėjo 80 000 eurų.
Dabar darom matematinę abrakadabra: 100 000 - 80 00 = 20 000.
Taigi, įmonės metinis pelnas yra 20 000 eurų.

p

Privilegijuotos akcijos

Šios rūšies akcijos yra kaip Didžiosios Britanijos karalienė – konkrečios ir (beveik) amžinos. Čia nebus širdies smūgių ir plaukų slinkimo, nes kiekvienų metų gale investuotojai gauna fiksuotą grąžos sumą.

Privilegijuotų akcijų savininkai dažniausiai neturės balso teisės sprendžiant svarbius klausimus įmonei, į kurią investavo, tačiau jos likvidavimo atveju tokios rūšies akcijos turi pirmenybę. Štai todėl jos ir privilegijuotos.

Taip pat šių akcijų turėtojai gali gauti grąžos net kai paprastųjų akcijų turėtojai pelno negauna. Šių akcijų iškeisti į paprastąsias akcijas negalima.

p

Paprastosios akcijos

Apie tokias akcijas bent kažkiek girdėjęs yra turbūt kiekvienas, tad pavadinkime jas investavimo pasaulio Beyonce. Apie šio tipo akcijas žinome daugiausiai, jos yra populiarios ir dažniausiai sutinkamos paprastiems investuotojams, nes lengvai prieinamos ir gali duoti didelę grąžą.

Pirkti ir parduoti tokio tipo akcijas labai paprasta – užtenka parsisiųsti pasirinko brokerio mobilią programėlę.

Kartu su šiomis akcijomis įgyjama ir tam tikra dalis įmonės, todėl jų savininkai turi teisę įmonės valdymą. Tokio tipo akcijos negarantuoja pelno, bet jei įmonei sekasi gerai, tokie akcininkai galimai gaus didesnį pelną nei žmonės, investavę į privilegijuotas akcijas.

Žinoma, visi In turi savo Jang - jei įmonė bankrutuoja, paprastųjų akcijų savininkai nukenčia labiausiai, nes į bendrovės turtą pretenduoja jau po visų kitų investuotojų.

p

Palūkanos

Tai yra mokestis už naudojimąsi svetimais pinigais.

Imant paskolą, kreditą ar lizingą būna nurodyta metinė palūkanų norma procentais - taip galima paskaičiuoti kiek ,,viršaus" reikės sumokėti skolinantis.

p

Pajamos

Suma, už kurią įmonė pardavė prekių ir/arba paslaugų bei gavo kitų pajamų per tam tikrą laiką (pvz. metus).


Nors pajamos neretai maišomos su pelnu, tai yra visiškai skirtingi dalykai, mat pajamos yra tiesiog visos gautos įplaukos, neatskaičius sąnaudų (atlyginimų, gamybos kaštų, nuomos ir t.t.), o pelnas - galutinis rezultatas, gautas atskaičius visas patirtas sąnaudas.

r

Refinansavimas

Tai finansinis procesas, kai viena skola pakeičiama kita skola su naujomis sąlygomis. Paprasčiau tariant, tai tarsi paimti naują paskolą tam, kad galėtum sumokėti už senąją. Žmonės dažnai naudojasi refinansavimu norėdami gauti palankesnes mokėjimo sąlygas, pavyzdžiui, mažesnes palūkanas ar ilgesnį mokėjimo laikotarpį, kas gali sumažinti mėnesio įmoką.

Štai paprastas pavyzdys: tarkime, turite būsto paskolą su 5% metinėmis palūkanomis. Po kelerių metų rinkoje palūkanų normos sumažėja, ir galite gauti naują paskolą su tik 3% metinėmis palūkanomis. Refinansuodami senąją paskolą naująja, mokėsite mažesnes palūkanas, o tai reiškia, kad per visą paskolos laikotarpį sumokėsite mažiau pinigų.

Refinansavimas naudojamas ne tik būsto paskoloms, bet ir automobilių paskoloms, studentų paskoloms bei kitoms skoloms. Svarbu įvertinti su refinansavimu susijusias išlaidas, pavyzdžiui, sutarties sudarymo mokestį, ir įsitikinti, kad ilgainiui tai bus naudinga finansinė priemonė.