Kontrastai: Kaip mano investicinis portfelis tapo finansiniu Čarlzo Dikenso romanu
Kai pradedi analizuoti savo investicinį portfelį, kartais jautiesi tarsi skaitytum "Dviejų miestų istoriją" - tai buvo geriausių laikų laikas, tai buvo blogiausių laikų laikas. Viena vertus, NVIDIA (+1399%), Trade Desk (+684%) ir Apple (+327%) šiemet tapo tikrais portfelio herojais, demonstruodami, kad dirbtinio intelekto ir technologijų bumas nėra tik tuščias burbulas. Kita vertus, kai pažvelgi į FuboTV (-91%), GoodRx (-90%) ir Bumble (-85%), supranti, kad ne viskas, kas blizga, yra auksas, net jei tuo metu atrodė kaip puiki augimo istorija.
Diversifikacija
Žvelgiant į šiuos skaičius ryškėja aiški pamoka - diversifikacija išlieka karaliumi, o "visų kiaušinių sudėjimas į vieną krepšį" gali baigtis tuo, kad iš kiaušinienės liks tik lukštai. Meta, Microsoft ir ServiceNow sugebėjo ne tik išgyventi, bet ir klestėti, nors ir ne taip įspūdingai kaip NVIDIA, tačiau daug stabiliau nei daugelis kitų technologijų sektoriaus įmonių. O dabar belieka spėlioti - ar šis kontrastas tarp laimėtojų ir pralaimėtojų išliks toks ryškus ir ateinančiais metais?
Ilgalaikio investavimo logika: Kodėl kantrybė vis dar yra pelningiausia strategija
Pažvelkime į faktus - nors mano portfelyje NVIDIA "uždirbo" +1399%, o FuboTV prarado -91%, tai nėra tipiška investavimo istorija. Tipiškas investuotojas per paskutinius 30 metų, investavęs į S&P 500 indeksą, uždirbo vidutiniškai 8-10% per metus. Be jokių stebuklų, be nemiegotų naktų sekant akcijų grafikus, be bandymų atspėti "kitą NVIDIA".
Statistika negailestinga - 80% aktyvių fondų valdytojų per ilgą laikotarpį pralaimi paprastam S&P 500 indeksui. Net ir mano atveju, kai pavyko aplenkti rinką, tai greičiau išimtis nei taisyklė. Kaip sako Warrenas Buffettas - rinka trumpuoju laikotarpiu yra balsavimo mašina, ilguoju - svėrimo. Ir svėrimo mašina retai klysta.
Kai matai tokias priešingybes kaip Trade Desk (+684%) ir GoodRx (-90%) tame pačiame portfelyje, supranti - bandymas atspėti rinkos judesius yra tarsi bandymas nuspėti, kur perkūnas trenks. Galima atspėti, bet tikimybė maža, o rizika didžiulė. Tuo tarpu ilgalaikis investavimas į diversifikuotą portfelį yra kaip medžio sodinimas - iš pradžių nematai rezultatų, bet po 20 metų turi ir pavėsį, ir vaisius.
2019-2024: Investicinio portfelio istorija ir pamokos
Nuo 2019-ųjų gegužės, kai pradėjau aktyviai valdyti šį portfelį, patyriau ir pakilimų, ir nuosmukių. Būkime atviri - buvo metų, kai S&P 500 mane "sumušė" taip, kad net nemalonu prisiminti. Tačiau dabar, žvelgiant į visą 2019-2024 periodą, portfelis ne tik lenkia S&P 500, bet daro tai gana įspūdingai, ypač po 2024-ųjų pradžios rezultatų su NVIDIA (+1399%) ir Trade Desk (+684%) priešaky.
Bet ar tai reiškia, kad reikėtų mesti savo dabartinį darbą ir pulti prekiauti akcijomis? Tikrai ne. Aktyvus investavimas į individualias akcijas reikalauja daug laiko - nuolatinės analizės, kompanijų sekimo, ketvirčio rezultatų skaitymo. Kiekvienas teigiamas sprendimas kaip NVIDIA ar Apple turi ir savo FuboTV ar Bumble. Be to, niekas negarantuoja, kad ši sėkmė tęsis - rinka turi bjaurų įprotį nubausti tuos, kas per daug pasitiki savo sugebėjimais.
Mano patarimas paprastas - jei neturite laiko ar noro praleisti valandų skaitant finansines ataskaitas (o dauguma žmonių tikrai neturi), investuokite į paprastus indeksinius fondus. Taip, tai neskamba taip įspūdingai kaip +1399% pelnas, bet tai leidžia miegoti ramiai ir turėti gyvenimą už prekybos platformos ribų. Galiausiai, geriausios investicijos dažnai būna tos, kurios leidžia jums užsiimti tuo, ką išties mėgstate ir mokate daryti geriausiai.
Kai rinkos kyla - lengva. Bet kai buvo Covid - tuomet sugrįšo tam tikri prisminimai iš 2008 metų (tuo metu dirbau banke Finasta ir jau kurį laiką investavau). Emocinė sveikata investuojant yra labai svarbi, tad su akcijomis žaisti siūlau atsargiai.
Pensijų kaupimas: Kodėl drausmė svarbiau už pelną
Kai žiūriu į savo investicinį portfelį, matau įspūdingus skaičius - nuo +1400% iki -90% svyravimus. Tai atrodo daug įspūdingiau nei konservatyvūs pensijų fondai. Tačiau yra esminis skirtumas - į pensijų fondą įmokėtų pinigų aš "nematau" ir jų neliečiu.
Net kai rinka krenta, pensijų fonde esantys pinigai ramiai sau guli, nepatirdami mano emocinių prekybos sprendimų įtakos. Tai investavimo psichologijos paradoksas - kartais mažesnė grąža su didesne drausme duoda geresnį galutinį rezultatą nei aukštesnė grąža su nuolatine pagunda "optimizuoti" portfelį.
Mokesčių lengvatos 3-iai pakopai (ups, jau pasibaigė nes esame dabar 2025 metais) dar labiau pagerina ilgalaikę grąžą, bet svarbiausia - sukuria tą "neliečiamumo" aurą. Ji apsaugo nuo pagundos išleisti pinigus "geresnėms" investicijoms ar "būtiniems" pirkiniams. Tai tarsi finansinis saugos diržas, kuris kartais atrodo nepatogus, bet galiausiai gali išgelbėti nuo skaudžių klaidų.
Realybės šou pavadinimu "Investicinis Portfelis 2024"
Akcijų atsirinkimo strategijos šiemet davė vaisių, bet neskubėkite daryti to paties. Kodėl? Nes kiekvienas geras investavimo seminaras turėtų prasidėti nuo užrašo "Nedarykite to namie".
Diskusijos apie portfelio strategijas skamba įspūdingai konferencijų salėse, bet realybėje tai dažnai primena situaciją, kai žmogus praleidžia valandą ieškodamas, kaip sutaupyti 2 eurus ant kavos, kai tuo metu galėjo užsidirbti 20 eurų. Kai tavo portfelis yra 10,000 ar mažiau, bandymas optimizuoti 50 eurų investiciją yra tarsi bandymas išspausti papildomą arklio galią iš dviračio.
Vietoj to investuok į tai, kas tikrai duoda grąžą - savo smegenis ir sveikatą. Naujas sertifikatas (įgytos ir pritaikytos žinios) gali pakelti algą x%. Papildomas projektas - atnešti antra tiek. O sveikata? Be jos jokie investiciniai pelai nepadės. Tai investuoti ir peržiūrėti portfelį būtina, bet tai tik po to kai atlikti kiti svarbiausi darbai :).
Metiniai rezultatai (kartu su dalimi indeksinių fondų):
Saxobank