Protingas Investuotojas

Benjamin Graham

Protingas Investuotojas

Intro

Benjamin Graham, plačiai laikomas „vertės investavimo“ tėvu, yra britų kilmės amerikietis, lankęs Kolumbijos universitetą. Tada jis įkūrė Graham-Newman partnerystę – portfelį, kuris valdė milijonus dolerių ir daugelį metų turėjo apie 20% metinę grąžą. “Protingas investuotojas” daugelio yra laikoma kaip geriausia 20-ojo amžiaus knyga ir tikriausiai ne be reikalo. Tai leidžia paprastam žmogui pažvelgti į investavimo pasaulį labai detaliai (“chirurgiškai” detaliai) ir neklaidžioti tamsoje. Paprasčiau tariant, tai parodo, kaip užsidirbti pinigų akcijų rinkoje pamatuotai rizikuojant. Jo protingos ir patikimos strategijos padėjo šimtams tūkstančių žmonių pasiekti savo finansinius tikslus. Tarp daugelio žymių jo mokinių yra Volstryto guru, apie kurį galbūt girdėjote, Warren Buffett. Jis šią knygą apibūdina kaip „neabejotinai geriausią kada nors parašytą knygą apie investavimą“. Buffett panaudojo tikslius šioje knygoje aprašytus principus, kad per dešimt metų gautų puikią 248,9 % grąžą (per 30+ metų Warrent Buffet investavimo grąža yra tikrai įspūdinga, tačiau verta paminėti, jog ji bus ganėtinai panaši į JAV kompanijų indekso grąžą.

Intro
Apžvalga

Investicijos vs Spekuliacijos

Graham pradeda knygą apibrėždamas skirtumą tarp investicijų ir spekuliacijų. Šiandien atrodo, kad viskas ir viskas, kas susiję su akcijomis, obligacijomis, opcionais ar ateities sandoriais, yra priskiriama investavimo kategorijai. Tačiau taip nėra. Tai, kas apsaugo investuotą pagrindinę sumą ir suteikia tinkamą grąžą, gali būti vadinama „investicija“. Visa kita yra tik spekuliacijos. Kas iš esmės yra rizikingesnės. Jis sako, kad tik 10 % jūsų investicinio fondo turėtų būti skirta tokio tipo investicijoms, kurias jis vadina „beprotiškų pinigų sąskaita“, ir niekada nemaišyti šios sąskaitos su likusia investicinio fondo dalimi. Spekuliacijos daugiausia grindžiamos rinkos nepastovumu, o Graham siūlo labiau įrodymais pagrįstą požiūrį į investavimą, kuris reikalauja, kad mes emociškai atsiribotume nuo to, ar akcijų kainos smunka žemyn, dėl ko daugelis žmonių parduoda paniškai ir patiria didelių nuostolių.

Investuotojas ir infliacija

Daugelis žmonių pripažįsta, kad infliacija kelia vis didesnį susirūpinimą, nes doleris (ar euras) kiekvienais metais vis labiau nuvertėja, o perkamoji galia mažėja, jei per metus infliacija buvo 6%, o žmonių atlyginimai buvo padidinti 3%, jie iš tikrųjų praranda perkamąją galią (psichologai tai vadina pinigų iliuzija ir tai galioja ir investicijoms). Akcijos gali padėti įveikti infliacijos tempą, tačiau didelė infliacija nėra naudinga akcijoms, nes vartotojai yra priversti nustoti pirkti ir natūralu, jog įmonės pradeda rodyti blogesnius rezultatus. Taigi Graham rekomenduoja investuoti į nekilnojamojo turto investicinius fondus (REIT) ir akcijas, kai infliacija yra “pagrindžiamo/suprantamo” lygio. 

Gynybinis investuotojas

Tada jis aptaria du skirtingus investavimo būdus, priklausomai nuo to, kiek laiko galite skirti domėtis savo investicijomis. Tiems, kurie yra pernelyg užsiėmę ir neturi prabangos skirti daugiau laiko, jis pasisako už „gynybinį investavimą“ (defensive investing).

 

Šie investuotojai turi turėti mažiausiai 25 % santaupų obligacijose ir ne daugiau kaip 75 % savo santaupų akcijose. Jie neturėtų pirkti akcijų, jog susimažinti mokesčius arba dėl kitų trumpalaikių priežasčių, o labiau galvoti apie ilgalaikę perspektyvą ir turėtų diversifikuoti savo investicijas į aukštos kokybės obligacijas ir aukštos kokybės paprastąsias akcijas. Kai kurios savybės, į kurias, jo manymu, turėtų atsižvelgti investuodami į akcijas, yra šios:

  1. Pageidautina investuoti į didelę kompaniją.
  2. Trumpalaikis turtas turi būti bent du kartus didesnis už trumpalaikius įsipareigojimus. 
  3. Ilgalaikė skola neturėtų viršyti grynojo trumpalaikio turto.
  4. Jie turėjo turėti teigiamų pajamų per pastaruosius 10 metų.
  5. Dividendų įrašai turėtų būti mokami nepertraukiamai.
  6. Vienai akcijai tenkantis pelnas per pastaruosius 10 metų turėtų būti padidintas bent trečdaliu.
  7. Jie turėtų turėti vidutinį kainos ir pajamų santykį (P/E)

ĮMONĖS INVESTUOTOJAS

Kalbant apie kitus, kurie gali sau leisti daugiau laiko skirti asmeniškai rūpinantis savo investicijomis, jis siūlo „Įmonių investavimą“ (Enterprise investing).

Šio tipo investuotojai analizuoja ir perka neįvertintas/nuvertintas (undervalued) akcijas. Taigi jie turi pakankamai nusimanyti, ką daro, kodėl perka, kodėl parduoda ir kaip tinkamai atrinkti kompaniją. Jei ne, anot Graham, jie veikia blogiau nei rinkos vidurkis t.y. vertėtų tuomet tiesiog investuoti į akcijų indeksą ir negaišti laiko. Deja, dažniausiai daugelis mūsų neturi ne tik reikiamų žinių, gabumų, bet ir pakankamai laiko, jog tinkamai atlikti analizę. Dar reiktų paminėti, jog sėkmės faktorius taipogi turi įtakos. Visgi, jeigu nusprendei užsiimti investavimu į įmones (“enterprise investing), Graham rekomenduoja keletą konkrečių pamąstymų:

  1. Įmonės turtas turėtų būti 1,5 karto didesnis už įsipareigojimus.
  2. Per pastaruosius 5 metus nepatyrė nuostolių.
  3. Mokami dividendai.
  4. Įmonės augimą atspindi teigiamos pajamos.
  5. Akcijų kaina turi būti mažesnė nei 120 % grynojo materialiojo turto. 

SAUGOS RIBA

Graham siūlo imtis atsargumo priemonių, kad apsaugotumėte savo pagrindinę/pradinę investiciją, jei įmonė bankrutuotų. Tam jis pasiūlė išsiaiškinti vidinę (“intrinsic value”) akcijų vertę, pažvelgdamas į jų grynąjį turtą, pajamas ir dividendų išmokas, kad išsiaiškintų jų vidinę vertę. Kai tai išsiaiškinsite, palyginkite su akcijų kaina. Jei įmonė neįvertinta – mažiau nei akcijų kaina, pirk. Ir laikyk, kol akcijų kaina pasieks tą vidinę vertę. O tada parduok. Kaip ir ganėtinai paprasta.

Jis taip pat siūlo ieškoti kitų būdų, t.y. obligacijų, diversifikuoti investicijų portfelį ir sumažinti bet kokią riziką.

Apžvalga

1) Investavimas vs. Spekuliacijos: Investavimas nėra greito praturtėjimo schema: stenkitės sumažinti nuostolius, o ne padidinti pelną. Arba pralaimėsite.

2) Investuokite į stabilų verslą: Nepirkite vien todėl, kad įmonė pigi; Idealiu atveju EPS augimas per pastaruosius 10 metų turėtų būti > 30% (kaupiamasis). Tai geras sveiko verslo modelio rodiklis. 

3) Įmonė turi būti finansiškai saugi: Ieškokite trumpalaikio turto / trumpalaikių įsipareigojimų santykio, didesnio nei 2.

4) Rinkitės įmones su dividendais ir pageidautina, kurie nuolat juos didina. Tai gali būti šiek tiek pasenusi taktika, nes dabar mažiau įmonių skirsto dividendus. Tuo tarpu Graham laikais įmonės nuo 1/3 iki 2/3 savo pertekliaus skirdavo dividendams.

5) Psichologija: Rinkos žlugimas turėtų būti laikomas puikiu laiku, kai yra išparduodamos akcijos, tame tarpe ir geriausių įmonių akcijos. Priešingai, turėtum “išsigąsti”, kai rinka smarkiai ir greitai (ir galbūt netikėtai) pakilo. Graham pasisako už dolerio vidurkį (dollar-cost-averaging) t.y. už tą pačią sumą perkame X įmonės akcijų, kai rinka kyla ir kai rinka leidžiasi. Rinkos kritimo atveju mes įsigysime daugiau akcijų (nes akcijos vienetas kainuos mažiau), o rinkai kylant - atvkirkščiai. Nereikėtų tos taisyklės aklai taikyti, nes kartais akcijų rinka krenta, bet mūsų pasirinkta kompanija vistiek yra gerokai pervertinta, tad reikėtų visada žiūrėti individualiai.

Pagrindiniai
akcentai
Akcentai
D.U.K.

Ko moko “Protingas Investuotojas”?

Daugelis, įskaitant Warreną Buffettą, „Protingas investuotojas“ laiko vertingiausia investicine knyga. Jame Graham pataria paprastam investuotojui neklausyti rinkos triukšmo ir nekreipti dėmesio į baimes bei godumą rinkoje. Tačiau mąstyti objektyviai. Pažvelgti į dideles įmones, kurios turi mažai skolų, didelį augimo potencialą ir patikimą verslo modelį, be kitų rodiklių, kad būtų galima įvertinti įmonės vidinę vertę. Visa tai žinodami galėsite įsigyti akcijų su nuolaida. Jis taip pat moko, kaip svarbu turėti saugumo ribas, pvz., diversifikuoti portfelį, ir kaip įveikti emocijas investuojant. 

Ar “Protingas Investuotojas” yra tinkama knyga pradedantiesiems?

Tai yra puiki knyga pradedantiesiems. Nors ji ir buvo išleista 1949 metais, visgi ji ne kart1 buvo atnaujinta ir peržiūrėta šių dienų kontekste. Knyga moko investavimo pagrindus pinigų rinkoje ir suteikia didelę vertę ilgalaikiams investuotojams. Tačiau ši knyga nėra skirta, jei prekiauji kasdien (day trader) arba tiesiog ieškai kaip greitai praturtėti. Tokios schemos egzistuoja tik scam tipo web puslapiuose ar Facebook grupėse.


Ar “Protingas Investuotojas” yra pasenusi knyga?

Knygos pirmasis leidimas 1949 metais ir tai yra daugiau nei prieš 70 metų. 


Tačiau ji vis dar suteikia daug vertės ta prasme, kad nuo to laiko pinigų rinkose visgi nedaug kas pasikeitė. Jis siūlo gana konservatyvų požiūrį į investavimą. Dažnai mini apie tai, kad reikia investuoti kai rinka yra nusiteikusi pesimistiškai, ir parduoti, kai nusiteikusi optimistiškai. Viena pagridinių taisyklių (tinkanti ir šiai dienai) yra identifikuoti kokybiškas įmones, įsigyti jų akcijas, kai jos yra neįvertintos ir laikyti kol bus prieita “safety margin” riba (tokia savotiška kainos pagalvė). Taigi, kai kainos krenta, jūsų pirminė (pagrindinė) suma yra saugi.

 

Kokio tipo knyga yra “Protingas Investuotojas”

„Pažangus investuotojas“ yra investicinio tipo mokomoji knyga. Jis moko eilinį žmogų, ko ieškoti akcijoje (įmonėje), kaip apsisaugoti nuo nuostolių ir galvoti apie ilgalaikę perspektyvą. Taigi ta prasme tai ganėtinai praktiška knyga apie asmeninius finansus. 

 

Kaip man tapti “Protingu investuotoju?

Benjamin Graham siūlo taikyti kantrybės ir vertės investavimą. Šioje knygoje jis paaiškina, kaip ieškoti įmonių, kurios turi didelį augimo potencialą, didelę turto vertę ir mažas skolas bei įsipareigojimus. Jis teigia, kad šių įmonių vidinė vertė yra daug didesnė, nei rodo jų akcijų kaina. Jis siūlo “Protingiems Investuotojams” būtent tokias kompanijas (jų akcijas) ir pirkti. O galiausiai, kai kaina pasiekia įmonės vidinę/tikrąją vertę (intrinsic value) , “Protingas investuotojas” turėtų parduoti. Taip elgdamasis investuotojas potencialiai padidina savo pelną ir sumažina nuostolius, tuo pačiu išlaikydamas “saugumo pagalvę”, kad būtų išvengta bet kokių investuotos pagrindinės sumos nuostolių (kitaip tariant tikslas neprarasti ką investavai pačioje pradžioje investuodamas, remiantis šioje knygoje išdėstytais principais).

D.U.K.

Citatos, kurios man patiko:

“Niekada nemaišykite savo spekuliacinių ir investicinių operacijų vienoje sąskaitoje. Griežtai atskirkite investicijas ir spekuliacijas”

“Tie, kurie neprisimena praeities, yra pasmerkti ją kartoti.”

“Akivaizdžios verslo augimo perspektyvos investuotojams nebūtinai duoda akivaizdaus pelno.”

“Tikrieji pinigai investuojant turės būti uždirbami, kaip ir anksčiau, ne iš pirkimo ir pardavimo, o iš vertybinių popierių nuosavybės ir laikymo, palūkanų ir dividendų gavimo bei naudos iš ilgalaikio jų vertės padidėjimo. .”

Citatos
Citatos
Išvados

Šią knygą labai rekomenduoju ne tik pradedantiesiems, bet ir tiems, kurie labai įtikėjo, jog Bitcoin ar tik įmonės, kurios generuoja 20%+ mėnesinę grąžą yra vertos dėmesio. Nors Graham yra akademinis, jis yra toks pat nuolankus ir nuoširdus, niekada nenuvertinantis savo skaitytojų išmanymo/žinių. Jis viską paaiškina labai paprastai, lengvai suvokiamai. Nors tai ir lengvas skaitinys, tačiau vis tiek gali prireikti daugiau nei paviršutiniško skaitymo.  Jei esate kantrūs, ši knyga yra tam tikra prasme aukso kasykla. Jei pastebėjote, kad praleidžiate puslapius ir neperskaitote visos knygos tai siūlyčiau nepraleisti bent jau 1, 8 ir 20 skyrių. Taipogi Warren Buffett esė yra būtina. Gero skaitymo

Išvados